Sverigedemokraterna kräver inte längre att få ingå i en framtida regering. Beskedet lämnades av partiledaren Jimmie Åkesson vid en pressträff i Sölvesborg.

Ulf Kristersson, som vid beskedet sonderade möjligheten att bilda regering, välkomnade det. Enligt honom kunde det möjligen göra regeringsbildningen något mindre svår, även om det inte förändrade hans arbete i grunden.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson kallar beskedet tydligt. Hon bedömer att möjligheterna till en högerregering blir större och vill se Kristersson som statsminister med en borgerlig politik.

I en kommentar efter Åkessons besked sade Kristersson att han under veckan hade haft konstruktiva samtal med flera partier och att samtalen fortsatte. Han bedömde samtidigt att alla lösningar fortfarande var osannolika.