INRIKES
Ivar Arpi om Utöya: Breivik ville skada konservativa


INRIKES Var Breiviks terrorattacker mot Arbetarpartiet i Norge egentligen en riktad attack mot konservativa moderater? Det anser Svenska Dagbladets Ivar Arpi i ett uppmärksammat blogginlägg.
77 människor mördades i Anders Behring Breivik terrordåd i Oslo och på Utöya. Måltavlorna för attackerna var den socialdemokratiska regeringen och Arbetarpartiets ungdomsförbund. Breivik mål var att radera en hel generation av unga ledande socialister. Totalt mördades 69 personer på Utöya. Hälften av dessa var under 17 år, det yngsta dödsoffret var bara 14 år. Under rättegången förklarade Breivik sitt motiv med att han vill stoppa mångkulturalismen och det så kallade ”folkutbytet” av det norska folket.
Trots att attackerna riktade sig mot unga socialister anser högerskribenten Ivar Arpi att Breivik egentligen var ute efter skada konservativa. Det skriver Ivar Arpi i ett nytt blogginlägg med rubriken: ”Breiviks syfte var en häxjakt på konservativa”.
”När åklagaren under rättegången frågade Breivik vad syftet med attentatet den 22 juli var sade han att det var för att få igång en häxjakt mot moderata kulturkonservativa till höger. Detta skulle leda till ökad polarisering, censur och radikalisering, påstod han.”, skriver Ivar Arpi
Hård kritik
På sociala medier har mängder med människor reagerat kraftigt på Ivar Arpis blogginlägg. Här nedan följer ett axplock.
Här är vi alltså nu, med den svenska högern. Jag var tvungen att kolla om det verkligen var ett riktigt citat, trots att det är Arpi vi snackar om. Jodå. https://t.co/rz4HmDnQwR
— Ali Esbati (@aliesbati) July 29, 2021
Himla märkligt då att det var 69 socialdemokratiska barn och ungdomar han brutalt mördade. Att påstå att de dog för att han egentligen var ute efter de konservativa krafterna i samhället och därmed insinuera att vänstern springer hans ärenden är nog det äckligaste jag läst i år. pic.twitter.com/fO6WaHm8SN
— Mathilda Bandarian (@m_bandarian) July 29, 2021
Ivar Arpi använder allt, tom ett högerextremt terrordåd, för att tvätta rent högerextrem nationalism! ”Glömmer” massor av mord o våldshandlingar utförda av högerextremister. ”Glömmer” att Säpo pekar på att gränsen mellan högerextremism o våldshöger suddas ut. Ivar, the cleaner!
— Göran Wicksell (@SuperGuran) July 30, 2021
Så kom då läget när Ivar Arpi fullständigt tappade det. Att en fascistisk terrorist av ideologiska skäl mördade 69 norska socialdemokratiska ungdomar var ingen häxjakt på konservativa. Det var ett terrordåd riktat mot Arbetarerörelsen!
— Johan ”Gråsosse” Sjöstrand 🌹 (@J_Sjostrand) July 29, 2021
Breivik skriver manifest om sitt krig mot muslimer, socialister och feminister. Därefter mördar han 77 personer. Socialdemokrater. De flesta barn och ungdomar.
Ivar Arpi: ”Breivik syfte var häxjakt på konservativa.”
Säg mig, hur många konservativa mördade han, Ivar? pic.twitter.com/CJZo9MjdLZ— Statistisk Synvilla 🇦🇽🇸🇪🏴 (@Flipzon) July 29, 2021
Stöd röd media – bjud på en kopp kaffe! ☕☕☕ Swisha en tia eller valfri slant till: 0720201984! ✌ (betalningsmottagare k.fredrikssom)
Magnus Karlsson
redaktionen@aktuelltfokus.se